Pompa ciepła powietrze-woda
Pompy ciepła powietrze i woda: działają na prawie tej samej zasadzie, co geotermalne pompy ciepła. Jest jednak różnica. W pompie pogłębiarki dolne źródło ciepła pochodzi z otaczającego powietrza. Jeśli chodzi o pompę powietrza, do prawidłowego działania wykorzystuje urządzenie przypominające wentylator. Muszą być instalowane na zewnątrz budynku. Wszystkie są połączone z wewnętrznym odbiornikiem w postaci zbiornika. Drugą opcją jest połączenie go ze zintegrowaną jednostką, która jest wyposażona we wszystkie niezbędne instrumenty do prawidłowej pracy węzła. Jedną z największych zalet pompy jest brak konieczności montażu dodatkowych wymienników ciepła takich jak studzienki czy kolektory. Takie rozwiązanie znacznie obniży wszystkie koszty inwestycyjne i instalacyjne samej powietrznej pompy ciepła.
Obecnie wszyscy znani producenci stosują w swoich pompach sprężarki z napędem o zmiennej częstotliwości, dzięki czemu moc urządzeń można dostosować do aktualnych potrzeb budynku. W ten sposób można osiągnąć wyższy wskaźnik SCOP, czyli sprawność sezonową, a tym samym obniżyć koszty eksploatacji systemu grzewczego. Należy jednak pamiętać, że niższe temperatury zewnętrzne mogą również obniżyć sprawność i moc cieplną urządzeń, dlatego… Pompy ciepła najlepiej montować w miejscach, które zimą nie są narażone na mróz. Pozwala to na wydajną pracę urządzenia bez jakiegokolwiek obciążenia spowalniającego go i zmniejszającego ilość energii elektrycznej potrzebnej do zasilania urządzenia. Pompy ciepła powietrze/woda są najczęściej instalowane, gdy dolne źródła ciepła lub podziemne radiatory i studnie nie są dostępne.
Często oprócz pompy istnieją jednostki grzewcze współpracujące z konwencjonalnymi źródłami ciepła, takimi jak jednostki cieplne. Piec. Gdy temperatura na zewnątrz spada, zaczyna pracę. Dzięki temu praca dodatkowej grzałki elektrycznej w pompie ciepła jest ograniczona do minimum. To samo dzieje się podczas prac konserwacyjnych, gdy urządzenie nie działa.
OZE Energia odpowiada za kompleksowy dobór, montaż i uruchomienie jednostek, w których pracują pompy ciepła powietrze/woda. Ponadto masz prawo do konserwacji i naprawy urządzenia, niezależnie od okresu gwarancji.